Çevre Bilinci

Aşağa gitmek

Çevre Bilinci Empty Çevre Bilinci

Mesaj tarafından HEFESE Bir Perş. Ocak 22, 2009 5:07 pm

ÇEVRE BİLİNCİ


Atık kağıdın çevre bilincinin geliştirilerek, çöpe atılmasının önlenmesi, öncelikle katı atıkları taşımak ve bertaraf etmek için yapılan masrafları azaltmakta ve bu bertaraf etme işleminin temininden önce çöplüklerde çalışan insanların sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ayrıca, çöpleri bertaraf edecek sistemlerinde doğaya zarar verdiği ayrı bir gerçektir.

Türkiye’de kullanılan kağıdın ortalama olarak ancak C’ü toplanabilmektedir. Ancak toplama işlemi modern bir sisteme dayanarak yapılmadığından toplanan kağıdın bir kısmı bazı kişilerce çöplerin ayıklanması suretiyle gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde toplanan kağıdın iki bakımdan mahzurları vardır. Birincisi çöpe karışan kağıdın evsafı kötüleşmekte, ikincisi bu kağıtların ayıklanması sırasında ortalığa saçılan çöplerin toplum sağlığı açısından tehdit oluşturması ve çevreyi kirletmesidir. Bu nedenlerden ilk olarak sistematik bir toplama sisteminin devreye sokulması gerekmektedir.

Atık kağıdın geri dönüş yüzdesini arttırmak için;

Halkın eğitimine önem verilmeli, ilkokul eğitim programı içersinde KAĞIT-ORMAN , ATIK-KAĞIT ilişkisi anlatılmalı ve küçük yaştan itibaren bu terbiyenin verilmesine çalışılmalıdır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Ayrıca; Kullanıcıların bilinçlendirilerek kağıtların çöpe karıştırılmadan münferit olarak ayrı bir yerde biriktirmesi ve kağıt gibi geri dönüşebilen diğer atıklarında (şişe, cam, metal, demir, kumaş,naylon) yine çöpe atılmadan ayrı olarak toplanma imkanlarının sağlanması gerekmektedir.

Yazılı ve görsel basın yolu ile de, atık kağıdın yeniden değerlendirilmesine yönelik daha etkili ve ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Yapılacak yayınlarda;

ØKağıdın yakılmaması gerektiği,

ØHangi tip kağıtların geriye kazanabileceği,

ØOrman-Atık İlişkileri,

ØEvlerde atık kağıtların ne şekilde biriktirileceği,

ØMağazalarda atıkların nasıl toplanacağı,

ØBiriktirilen atık kağıdın maddi sağladığı kazanç,

ØAtık kağıdın toplanan alan, bölgeler ve taşıma sistemleri

Belediyelerin kampanyalara ne şekilde ve hangi ölçüde katkıda bulunabilecekleri anlatılmalıdır.

ØKağıt kullanma kültürü geliştirilip, her çöpe atılan kağıdın ülke ekonomisine, doğasına ve insan gücüne verdiği kayıplar anlatılmalıdır.

ØDevlet ve Özel Sektördeki Kağıt Fabrikaları bu yönde gerekli olan teknoloji ile uyumlu hale getirilmelidir.

ØOkullarda, Özel ve Resmi dairelerde yeniden değerlendirilmiş kağıttan yapılmış mamullerin kullanılması konusunda çalışmalar yapılmalıdır.

Bastırılacak her kitabın başına veya sonuna, okuyucuya kağıdın önemini ve neler harcanarak üretildiğini belirten mesajlar, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca konma zorunluluğu getirilmelidir.
HEFESE
HEFESE
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

Aktiflik :
Çevre Bilinci Left_bar_bleue550 / 999550 / 999Çevre Bilinci Right_bar_bleue

Erkek
Oğlak Keçi
İtibar : 3
Kayıt tarihi : 17/07/07
Mesaj Sayısı : 94
Doğum tarihi : 01/01/92
Konum : Ankara
Ruh Halin : Çevre Bilinci Tembel10ej6

http://fitneci.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz