Geri Dönüşüm Metotları

Aşağa gitmek

Geri Dönüşüm Metotları Empty Geri Dönüşüm Metotları

Mesaj tarafından HEFESE Bir Perş. Ocak 22, 2009 5:03 pm

Geri Dönüşüm Metotları

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Geri dönüştürülmek üzere kategorilere ayrılmış atıklar: 1-Şişe, 2-Zayıf plastik, 3-Güçlü plastik, 4-Karton, 5-Çeşitli, 6-Konserve, 7-Kâğıt, 8-Polistiren, 9-Cam, 10-Pil, 11-Metal, 12-Organik, 13-Tetrapak, 14-Fabrik, 15-Tuvalet

Geri dönüştürme metodları her malzeme için farklılık göstermektedir:


 • [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]: Atık alüminyum küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir.
 • [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]: Beton parçalar, yıkım alanlarından toplanarak kırma makinalarının bulunduğu yerlere getirilir. Kırma işleminden sonra ufak parçalar, yeni işlerde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olarak kullanılır. Parçalanmış beton, eğer içeriğinde katkı maddeleri yoksa yeni beton için kuru harç olarak da kullanılabilir.
 • [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]: Kağıt öncelikle kâğıt çamuru hazırlamak için, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içerisinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayrılır. Eğer gerekirse içindeki lif olmayan yabancı maddeler için temizleme işlemine tutulur. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayırıcı olarak, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] veya [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanılır. Daha sonra hazır olan kâğıt lifleri, geri dönüşmüş kâğıt üretiminde kullanılır.
 • [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]: Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur. Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinalarında kırılıp küçük parçalara ayrılır. İşletmeler bu parçaları direkt olarak belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştırarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir.
 • [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]: Cam atıklar ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vb.) toplama kutularında toplanır ve bu atıklar renklerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine verilir. Burada atık ve katkı maddelerinden ayrılır. Burada cam kırılır ve hammadde karışımına karıştırılarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ocaklarına dökülür. Bu şekilde tekrar cam olarak kullanıma geçer. Kırılan cam, beton katkısı ve camasfalt olarak da kullanılmaktadır. Camasfalta %30 civarında geri dönüşmüş cam katılmaktadır. Cam bu şekilde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içinde geri dönüştürülebilir, yapısında bozulma olmaz.
Kağıt'ın Geri Dönüşümü

 1. Tüketim sonrası çeşitli kâğıt,karton v.s ambalajlar
 2. Düzleştirerek ayrı toplama
 3. Kağıt liflerinin geri kazanılması
 4. Yeni kâğıt ürünler
 5. Geri dönüştürülmüş kâğıt karton ürünler

Kağıdın Geri Dönüşümü Sonucunda

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

1 Ton kullanılmış kâğıt atığının geri dönüşümü sonucunda, 16 adet yetişmiş çam ağacı ve 85 metrekarelik ormanlık alan tahrip edilmeyecek.Böylelikle Türkiye genelinde yılda 80 milyon çam ağacı ve 40.000 hektar ormanlık arazi korunmuş olacak.

Plastik'in Geri Dönüşümü


 1. Tüketim sonrası çeşitli plastik ambalajlar
 2. Kaba sınıflandırma (PVC,PET,PE,PP ve DİĞERLERİ) gibi
 3. Hassas sınıflandırma
 4. Kırma öğütme
 5. Yıkama(temizleme) , Yüzdürme(çöktürme) ile ayırma
 6. Kimyasal (fiziksel) işlemler
 7. Geri Dönüştürülmüş plastik ürünler
 8. Yani Granül(PE) , Mikronizasyon (PVC) , Çapak veya sentetik elyaf (PET)


Plastik'in Geri Dönüşümü Sonucunda

1 Ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kwh enerji tasarrufu sağlanmış olur. Ülke genelinde tasarruf edebilecek enerji miktarı yıllık 4 Milyon Megavattır.Metal'in Geri Dönüşümü


 1. Tüketim
 2. Ayrı Toplama
 3. Manyetik Ayıklama
 4. Fabrikada Eritme
 5. Geri dönüştürülmüş Metal
 6. Yeni Metal Ürün

Metal'in Geri Dönüşümü Sonucunda

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

1 Ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg hammade tasarrufu sağlanır.Bu miktar Türkiye'de yıllık olarak toplam 2 milyon tona ulaşmaktadır.

Cam'ın Geri Dönüşümü


 1. Tüketim sonrası çeşitli camlar
 2. Ayrı Toplama
 3. Ayırma (Renkli,Renksiz)
 4. Yıkama (Temizleme)
 5. Öğütme
 6. Fabrika
 7. Geri dönüştürülmüş cam ürünler


Camın Geri Dönüşümü Sonucunda

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

1 Ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 lite benzin tasarrufu sağlanmaktadır. Türkiye genelindeki cam atıkların geri dönüştürülmesinden yıllık 30 milyon litre benzin tasarruf edilip.Ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır.
HEFESE
HEFESE
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

Aktiflik :
Geri Dönüşüm Metotları Left_bar_bleue550 / 999550 / 999Geri Dönüşüm Metotları Right_bar_bleue

Erkek
Oğlak Keçi
İtibar : 3
Kayıt tarihi : 17/07/07
Mesaj Sayısı : 94
Doğum tarihi : 01/01/92
Konum : Ankara
Ruh Halin : Geri Dönüşüm Metotları Tembel10ej6

http://fitneci.yetkin-forum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz